DLACZEGO GRUPY?

CZY NIE WYSTARCZY NIEDZIELNE NABOŻEŃSTWO I ŚRODOWE NAUCZANIE?

„Wszyscy należymy do siebie nawzajem i jesteśmy sobie potrzebni”. Rzymian 12:5

Osiem powodów, aby dołączyć do grupy domowej:

1. Lepiej zrozumiesz Biblię będąc w grupie domowej.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek słuchać kazania i miałeś ochotę zatrzymać na chwilę i powiedzieć: “Tak, ale…?” lub “Nie rozumiem”, to grupa domowa jest dla Ciebie! Głoszenie i nauczanie jest jednokierunkową komunikacją. Słuchasz podczas, gdy mówca mówi. Jest to dobry sposób przekazywania wiedzy, ale nie tak skuteczny dla osobistego wzrostu, jak to ma miejsce w grupie domowej. W grupach możesz zadawać pytania, brać udział w dyskusji, a także usłyszeć jak inni dzielą się spostrzeżeniami i ilustracjami na temat głoszonych prawd. Biblia musi mieć zastosowanie do osobistych sytuacji, a to dzieje się najlepiej podczas spotkań w grupach domowych.

2. Poczujesz się częścią Bożej rodziny.

Większość osób, które uczestniczą w spotkaniach grup mówią, że największą korzyścią bycia w grupie, to bliskie relacje i przyjaźnie, które tam się rozwijają. Jak będziesz w grupie, będą częściej dzwonić do siebie w ciągu tygodnia z pilnymi prośbami modlitewnymi lub z ekscytującymi odpowiedziami na modlitwy. Dowiesz się, że Twoje potrzeby i Twoje problemy nie są unikalne – wszyscy płyniemy w tej samej łodzi. Warto dowiedzieć się, że inni przeżywają podobne trudności, przechodzili przez nie i możesz dowiedzieć się, co im pomogło, jakich duchowych zasad się trzymali.

3. Modlitwa będzie bardziej przemawiać do Ciebie.

Wiele osób ma trudności, aby modlić się przed innymi, szczególnie w dużej społeczności, jak to ma miejsce w niedzielę. W małej grupie, dowiesz się w jaki sposób się modlić, jak prowadzić rozmowę z samym Bogiem. Nikt nie jest zmuszony, aby się modlić, ale w miarę jak poczujesz się komfortowo w grupie innych, będziesz w stanie modlić się i razem znajdywać odpowiedzi na potrzeby w naszym życiu.

4. Lepiej będziesz w stanie radzić sobie ze stresem i obciążeniami.

Grupy domowe zapewniają doskonałe wsparcie w czasach kryzysu, zachodzących zmian i stresu. Zdobędziesz poczucie stabilności i bezpieczeństwa wiedząc, że są ludzie, którzy naprawdę troszczą się o ciebie i zobowiązali się trwać razem z tobą.

Gdy ktoś traci pracę, lub kiedy członek rodziny przechodzi przez przewlekłą chorobę albo jakaś matka potrzebuje wsparcia w opiece nad dzieckiem – to są praktyczne potrzeby, które grupa w naturalny sposób stara się zaspokoić. Słyszałem często, że gdyby nie wsparcie grupy o wiele trudniej przechodziłoby się przez takie czy podobne kryzysy.

5. Będziesz umiał w naturalny sposób dzielić się Chrystusem z przyjaciółmi, krewnymi i osobami z pracy.

Być może niektórzy z Twoich znajomych na samo słowo „kościół” obracają się na pięcie i idą w drugą stronę. Mają błędne, fałszywe zrozumienie czym może być kościół i dlatego od razu przyjmują postawę co najmniej obronną. Ale ci sami ludzie mogą być otwarci na zaproszenie do swobodnej dyskusji na zagadnienia o tematyce biblijnej w warunkach domowych lub wręcz w miejscu pracy czy w szkole. W małej grupie, Twój niewierzący przyjaciel może zadawać pytania i wyrażać uczciwe wątpliwości bez poczucia zagrożenia. A gdy widzi on miłość i ciepło oraz uczciwość członków grupy domowej, sprawia to, że staje się bardziej otwartym na Dobrą Nowinę.

6. Będziesz rozwijać umiejętności, których być może nigdy nie byłeś świadomy!

Biblia naucza, że ​​każdy wierzący otrzymuje pewne talenty lub „dary” do używania ich na rzecz innych członków w Bożej rodzinie. Niestety większość chrześcijan przez całe życie pozostaje w roli „widza” w niedzielę rano, ponieważ duże spotkania, nabożeństwa, wymagają przede wszystkim, aby „siedzieć i słuchać”. Natomiast uczestnicząc w luźnej atmosferze grupy domowej, nabywasz pewności siebie i Twoje poczucie własnej wartości zacznie wzrastać. To z kolei będzie procentować w pracy, w kościele, i w każdej innej relacji.

7. Będziesz pogłębiać swoje zrozumienie uwielbienia.

Wielu wierzących błędnie uważa, że uwielbienie może mieć miejsce tylko w niedzielę rano, podczas dużego zgromadzenia na nabożeństwie połączonym z kazaniem, zespołem uwielbiającym i kolektą! Uwielbienie ma miejsce za każdym razem kiedy skupiamy się naBogu. Czasami zdarza się, że najlepsze jest pośród członków grupy domowej podczas modlitwy i wspólnego śpiewania.

8. Będziesz Nowo Testamentowym Chrześcijaninem!

Księga Dziejów Apostolskich w bardzo jasny sposób pokazuje jak Bóg chce, aby Jego ludzie wzrastali a ich potrzeby były zaspokajane w kościele. Nigdy nie będziemy w stanie zatrudnić wystarczającą liczbę etatowych pastorów do spełnienia indywidualnych potrzeb w naszej kościelnej rodzinie. Na szczęście Bóg nigdy nie zamierzał zrealizować tego w ten sposób!

Zastanów się nad następującymi wersetami:

“(42) Z oddaniem trzymali się oni nauki apostołów, żyli we wspólnocie, dzielili się chlebem i razem modlili się (44) Natomiast wszyscy wierzący przebywali razem i dzielili się tym, co mieli. (46) Byli jednomyślni i codziennie zbierali się w świątyni. W domach zaś dzielili się chlebem i z radością oraz otwartością spożywali wspólnie posiłki. (47) W tym wszystkim oddawali chwałę Bogu i cieszyli się dobrą opinią ze strony innych mieszkańców. Pan zaś sprawiał, że codziennie nowi ludzie przyjmowali zbawienie i przyłączali się do wspólnoty.” Dz. Ap. 2:42, 44, 46-47 

“I codziennie w świątyni i w domach nie przestawali nauczać i głosić, że Jezus jest Mesjaszem.” Dz. Ap 5:42

“Pozdrówcie też kościół, który spotyka się w ich domu.” Rzymian 16:5

“Pozdrawiają was również Akwila i Pryscylla oraz kościół, który spotyka się w ich domu.” 1 Kor. 16:19

“Pozdrówcie również Nimfę i kościół, który spotyka się w jej domu.” Kol. 4:15

Serwis internetowy www.kzjastrzebie.org wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.